• Redactia De prin Cluj

Consilierul Județean Marinela Marc îl înlocuiește pe Cuibus la șefia Inspectoratului Școlar Cluj

Valentin Cuibus și-a încheiat în urmă cu câteva zile mandatul ca șef al Inspectoratului Școlar Județean Cluj. În locul său a fost numită Marinela Marc, consilier județean.


Valentin Cuibus și-a anunțat marți seară plecarea din funcția de inspector general al Inspectoratului Școlar Județean Cluj după aproape opt ani. 


„Dați-mi voie ca acum, la încheierea contractului meu managerial, să vă mulțumesc pentru tot ceea ce am reușit să facem împreună timp de aproape opt ani. Prin toți profesorii, directorii și inspectorii săi, alături de elevi și părinți, învățământul preuniversitar clujean a ajuns, în acest timp, să fie cel mai bun din țară, să fie un exemplu - și motiv de invidie colegială pentru ceilalți -, să fie gazda olimpică a 120 de țări, să aibă cel mai... tare sediu și multe altele; dar, mai ales, a reușit să fie o extraordinară echipă, împreună cu care am muncit si am construit. Nimic din toate acestea nu erau posibile fără să vă fi avut alături, mereu prompți și obiectivi în a reflecta, a lăuda și a critica deopotrivă, ajutându-ne să fim mereu mai buni și mai aproape de toți cei care cred în educația de calitate și în valorile sale.

Pentru toate acestea și pentru multe altele, pentru clipele minunate petrecute împreună, vă mulțumesc, dorindu-vă sănătate, succes și puterea de a trece cu bine peste aceste vremuri!”, a transmis Valentin Cuibus.


Marinela Marc, Inspector General Șef al Inspectoratului Școlar Județean Cluj

Marinela Marc este în acest moment director al Colegiului Tehnic Napoca și membru în comisia pentru educație a Consiliului Județean Cluj. Marinela Marc a mai ocupat funcția de inspector general înaintea lui Cuibus. Noul inspector șef a publicat câteva gânduri pe pagina personală de Facebook după preluarea noului mandat.


„Dați-mi voie, în primul rând să vă mulțumesc pentru urările transmise la preluarea funcției de inspector școlar general. Așa cum spuneam și pe canalele de socializare, mă copleșesc și mă responsabilizează în același timp, înțelegând că aveți multe așteptări de la instituția pe care, vremelnic, o conduc. În condiții normale, în care viețile noastre nu ar fi fost bulversate de acest virus care distruge tot în calea lui, vieți omenești, speranțe, locuri de muncă etc, probabil ne-am fi întâlnit și v-aș fi asigurat de sprijinul meu în derularea calendarelor de activități specifice momentului: simulări ale examenelor naționale, concluzii și măsuri pentru desfășurarea în condiții optime a evaluărilor, încheierea anului școlar, pregătirea anului școlar următor prin examenul de ocupare a posturilor didactice și admiterea în învățământul liceal, profesional și postliceal. Traversăm însă, alături de întreaga omenire, o perioadă dificilă, în care nimic nu mai este cum a fost și care ne determină să ne schimbăm multe comportamente și să facem față multor emoții care ne încearcă. Chiar și în aceste condiții, vă amintesc, stimați colegi, că nu avem o profesie oarecare. Dincolo de procesul de transmitere de informații și formare de competențe, rolul nostru este de a face educație, de a transmite valori către generațiile tinere, iar acest rol nu încetează niciodată. Un concept greşit care circulă despre educație este că viaţa, cu experienţele ei bune şi rele, ne modelează, că există, mai presus de procesul educational, o școală a vieții. Viaţa aduce înaintea fiecăruia dintre noi obstacole, situaţii inedite şi presiuni de tot felul. Întrebarea majoră este cum ne raportăm noi la toate acestea? O societate în care întâlnim în mod frecvent nedreptăţi şi indiferenţă va putea oare modela un caracter moral sănătos? Sub nicio formă. În schimb, un individ,educat, echipat cu principii sănătoase de viaţă poate învinge nedreptatea şi are toate atuurile să devină un formator de opinie, unul care să exercite o influenţă bună şi asupra altora. Un rol important îl au televiziunile şi presa în general, ca formatori de opinie. Din nefericire însă, în goana după un rating bun, sunt televiziuni care prin programele de divertisment de prost gust, prin limbajul vulgar şi prin promovarea falselor valori, deformează gândirea sănătoasă. În aceste condiții, rolul școlii în desăvârșirea educației copiilor și a tinerilor este decisiv, chiar și prin comunicarea la distanță. Au fost multe controverse în spațiul public legate de desfășurarea activităților prin accesarea diferitelor platforme educaționale, dacă au bază legală, dacă sunt acreditate, dacă pot suplini comunicarea față în față, dacă au toți elevii acces la ele, dacă orele petrecute pe platforme trebuie contabilizate de cineva, dacă recuperăm, sub ce formă, dacă se îngheață anul școlar etc. Mi-aș dori să nu fiți copleșiți de emoții negative, să continuați să priviți viața cu optimism și să transmiteți același mesaj de încredere elevilor noștri și părinților lor. Sigur că aceste activități on-line nu suplinesc activitatea față în față, dar trebuie să avem responsabilitatea de a păstra ritmul activităților de învățare al acestor copii și tineri, de a le umple timpul liber cu activități utile, de a nu-i lăsa pradă doar televizorului și jocurilor pe calculator.Să nu facem însă o povară din această învățare online, supraîncărcându-i și conducându-i la refuz. Dozați-vă cu grijă activitățile, comunicați între voi, fiți creativi! Nu uitați că, în aceste momente, cel mai important este să rămânem sănătoși ! Ce va fi după ce viața va reintra în normal, vom vedea atunci, nu este cazul să ne panicăm de pe acum. Poate se va prelungi cu câteva săptămâni durata cursurilor, se va decala calendarul examenelor, poate se vor scoate anumite conținuturi din programe, în niciun caz nu cred că se va ajunge la înghețarea anului școlar. Important este să rămânem oameni, să avem grijă de cei de lângă noi și să semănăm speranță în sufletele elevilor noștri ! Cu alese gânduri și prețuire pentru efortul depus”, a transmis Marinela Marc, inspector școlar general.

646 afișare0 comentariu

©2020 by De prin Cluj. Proudly created with Wix.com